Ημερολόγιο Εκδηλώσεων
  Προηγούμενες

ΣΧΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Το Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου οργανώνει, στο πλαίσιο του εορτασμού των είκοσι χρόνων λειτουργίας του, διεθνές επιστημονικό συμπόσιο με θέμα «Αναθεωρήσεις του πολιτικού: Ανθρωπολογική και ιστορική έρευνα στην ελληνική κοινωνία». Το συμπόσιο θα πραγματοποιηθεί στη Μυτιλήνη, στο αμφιθέατρο του Επιμελητηρίου Λέσβου, το διάστημα 8-11 Νοεμβρίου 2007 και σ’ αυτό έχουν προσκληθεί να συμμετάσχουν με επιστημονικές ανακοινώσεις Έλληνες και ξένοι ανθρωπολόγοι και ιστορικοί που ειδικεύονται στη σύγχρονη Ελλάδα.

Το συμπόσιο συνιστά προσπάθεια καταγραφής της ερευνητικής δυναμικής στο πεδίο μελέτης της ελληνικής κοινωνίας από έλληνες και ξένους ανθρωπολόγους και ιστορικούς την τελευταία εικοσαετία. Ειδικότερα, μας ενδιαφέρει να προσεγγίσουμε αυτή τη δυναμική μέσα από κάποιους πρωτεύοντες άξονες, που συνοψίζονται στη διερεύνηση κυρίως των εννοιολογήσεων του πολιτικού, των σχέσεων κοινωνίας και κράτους, των πολιτικών πρακτικών και σχέσεων, των πολιτικών των ταυτοτήτων και άλλων βασικών διαστάσεων του πολιτικού φαινομένου στην ελληνική κοινωνία. Το συμπόσιο επιδιώκει επίσης να καταγράψει τις διαφοροποιήσεις στην ιστορική θεώρηση του πολιτικού τα τελευταία είκοσι χρόνια και να φέρει σε συνομιλία την ιστοριογραφική με την ανθρωπολογική παράδοση.

Ειδικότερα, οι θεματικές του συμποσίου έχουν ως εξής:

1. Κράτος και πολιτικές σχέσεις: μετά την πατρωνία τι;

2. Πολιτικές της βίας

3. Κράτος και εθνικισμός: Σχέσεις «επίσημου» και «ανεπίσημου» λόγου

4. Αντιμαχόμενοι εθνικισμοί σε «τοπικά» συμφραζόμενα: συγκριτικές θεωρήσεις

5. Πολιτικές του πολιτισμού: «παραδόσεις» και «πολιτιστική κληρονομιά»

6. Πολιτικές της διαφοράς και των ορίων

7. Πολιτικές του φύλου, αναπαραγωγή και η ιδιότητα του πολίτη

Γλώσσες του συμποσίου είναι τα ελληνικά και τα αγγλικά, ενώ θα υπάρχει και ταυτόχρονη μετάφραση.

Περισσότερες πληροφορίες για το συμπόσιο μπορείτε να βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του συμποσίου στον δικτυακό τόπο του Τμήματός μας (www.aegean.gr/Social-Anthropology) ή επικοινωνώντας με την κ. Κατερίνα Ροζάκου (k.rozakou@sa.aegean.gr).

Ιστοσελίδα Συμποσίου:
>>http://www.aegean.gr/social-anthropology/iridion/html/SYMPOSIUM.html