Ημερολόγιο Εκδηλώσεων
  Προηγούμενες Εκδηλώσεις

ΤΜΗΜΑ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

14 Δεκεμβρίου 2007

Στη βιβλιοθήκη Λασκαρίδη παρουσιάσθηκε το βιβλίο

«ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ: ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ»

Πραγματοποιήθηκε με εξαιρετική επιτυχία στην κατάμεστη αίθουσα της βιβλιοθήκη Κ. Λασκαρίδου στον Πειραιά  η εκδήλωση του Τμήματος Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών του Πανεπιστημίου Αιγαίου για την παρουσίαση του βιβλίου «ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ: ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ» που εκδόθηκε από τις εκδόσεις Elsevier, έναν από τους εγκυρότερους διεθνείς ακαδημαϊκούς εκδοτικούς οίκους.

Στην εκδήλωση το παρόν έδωσαν επώνυμα στελέχη της Πανεπιστημιακής κοινότητας, του τομέα των ναυτιλιακών δραστηριοτήτων αλλά και του επιχειρηματικού κόσμου του Πειραιά.

Η Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας Ιόνιου Πανεπιστημίου κ. Τζελίνα Χαρλαύτη προλογίζοντας την έκδοση παρουσίασε το εγχείρημα της συγγραφικής ομάδας του Τμήματος Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών του Πανεπιστημίου Αιγαίου από την οπτική γωνία της ακαδημαϊκής κοινότητας σημειώνοντας τη σημασία του για την επιστημονική προσέγγιση της ναυτιλιακής πρακτικής που σήμερα αποκαλείται το «ελληνικό θαύμα». Ο πρόεδρος της Ένωσης Εφοπλιστών Μεσογειακών Φορτηγών Πλοίων κ. Νίκος Βαρβατές μεταξύ άλλων καυτηρίασε την καθυστέρηση που σημειώνεται στον τομέα της ναυτιλίας μικρών αποστάσεων ενώ ο εφοπλιστής κ. Π. Λασκαρίδης αναφερόμενος στο κεφάλαιο της φορτηγού ναυτιλίας εστίασε σε ζητήματα ποιότητας αλλά και στο μέγα θέμα της προσέλκυσης νέων στο ναυτικό επάγγελμα. Αίσθηση προκάλεσε η τοποθέτηση του διευθύνοντα σύμβούλου της HSW κ. Γεράσιμου Στρίντζη για το κεφάλαιο που αναφέρεται στο «γρίφο» της ακτοπλοΐας, ο οποίος και καυτηρίασε την πολιτική υπεράσπισης του cabotage την οποία και θεώρησε υπεύθυνη των στρεβλώσεων που έχουν σημειωθεί στον τομέα και στις επιπτώσεις τους στο επενδυτικό περιβάλλον των ακτοπλοϊκών επιχειρήσεων.

Ο επιμελητής της έκδοσης, Επ. Καθηγητής του Τμήματος Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών κ. Θάνος Πάλλης σημείωσε ότι πρόκειται για την πρώτη προσπάθεια επιστημονικής αποτύπωσης του συνόλου του ναυτιλιακού γίγνεσθαι, τονίζοντας ότι το βιβλίο προσφέρει την μοναδική αξιολογημένη κατάθεση της ελληνικής πραγματικότητας σε παγκόσμια κλίμακα και αναμένεται να αποτελέσει σημείο αναφοράς και μελέτης για τη διεθνή ακαδημαϊκή και ναυτιλιακή κοινότητα. Τέλος, στην σύντομη παρέμβασή τους ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αιγαίου κ. Ανδρέας Τρούμπης και ο Πρόεδρος του Τμήματος Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών κ. Νικήτας Νικητάκος έκαναν αναφορά στις πολλαπλές ερευνητικές δραστηριότητες του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Τη συζήτηση που ακολούθησε συντόνισε ο Άλκης Κορρές, Πρόεδρος Ένωσης Ναυτιλιακών Οικονομολόγων Ελλάδας.

Στο βιβλίο «Θαλάσσιες Μεταφορές: Το Ελληνικό Παράδειγμα» Οι συμμετέχοντες συγγραφείς Μ. Διακομιχάλης, Ε. Θανοπούλου, Γ. Θεοτοκάς, Σ. Κάπρος, Α. Κορρές, Ι.  Λαγούδης, Μ. Λάμπρου, Μ. Λεκάκου, Ν. Λίτινας, Ν. Νικητάκος, Θ. Πάλλης, Κ. Πάνου, Α. Πολυδωροπούλου, Θ. Συριόπουλος και Ι. Τσαμουργκέλης αναλύουν ένα ευρύτατο φάσμα της παρουσίας των Ελλήνων στην ναυτιλία, που συμπεριλαμβάνει την επιτυχημένη παρουσία της ελληνόκτητης ναυτιλίας στην πρώτη θέση της παγκόσμιας ναυτιλίας και την ικανότητα διατήρησης της στην κορυφή, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των ελληνικών επιχειρήσεων και τη χρηματοδότηση τους, την ναυτιλιακή πολιτική, τις εξελίξεις στο ναυτεργατικό δυναμικό, την πάντα επίκαιρη ακτοπλοΐα και το θαλάσσιο τουρισμό, τις δυσκολίες ανάπτυξης συνδυασμένων μεταφορών και ναυτιλίας μικρών αποστάσεων στην χώρα μας, την αναζήτηση στρατηγικής για τους ελληνικούς λιμένες και τις εφαρμογές των νέων τεχνολογιών στη στην ελληνόκτητη ναυτιλία.

Κορυφή Σελίδας