Ημερολόγιο Εκδηλώσεων
  Προηγούμενες Εκδηλώσεις

20 Χρόνια Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Μυτιλήνη 19.04.05

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, στη σημερινή του μορφή, ιδρύθηκε με Προεδρικό Διάταγμα που δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. 31 την 20η Μαρτίου 1984. Συμπληρώνει λοιπόν φέτος 20 χρόνια ζωής. Στην πραγματικότητα όμως, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου επαν-ιδρύθηκε το 1984. Για πρώτη φορά ιδρύθηκε το 1919 από τον Ελευθέριο Βενιζέλο, στη Σμύρνη, σε υλοποίηση του οράματος του μεγάλου Έλληνα μαθηματικού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή, ο οποίος υπέβαλε, στις 20 Οκτωβρίου του 1919, "Σχέδιον περί ιδρύσεως νέου πανεπιστημίου εν Ελλάδι, υποβληθέν εις την ελληνικήν Κυβέρνησιν".

Το Ιδρυτικό Διάταγμα του Πανεπιστημίου Σμύρνης εκδόθηκε την 1η Δεκεμβρίου του 1920 από την Ύπατη Αρμοστεία της Ελλάδας. Βέβαια, η πρώτη αυτή ίδρυση του Πανεπιστημίου Αιγαίου παραμένει εν πολλοίς άγνωστη γιατί, λόγω των γνωστών τραγικών ιστορικών γεγονότων στη Μικρασία, το Πανεπιστήμιο δε λειτούργησε ποτέ και έπαψε και τυπικά να υφίσταται το 1922, με τη Μικρασιατική καταστροφή. Ο Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή υπέβαλε, το 1932, νέα πρόταση προς την Ελληνική Κυβέρνηση για ίδρυση του Πανεπιστημίου Αιγαίου με έδρα τη Μυτιλήνη ή τη Χίο.

Το όραμα του μεγάλου μαθηματικού έμελλε να πραγματοποιηθεί μετά από 52 ολόκληρα χρόνια. Σήμερα, μια εικοσαετία μετά την επανίδρυσή του, έχοντας ολοκληρώσει τη δεύτερη φάση ανάπτυξής του, με 16 Τμήματα, 22 Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών και 1 Πρόγραμμα Σπουδών Επιλογής και ανθρώπινο δυναμικό 8.514 ατόμων (προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό), το Πανεπιστήμιο Αιγαίου κατατάσσεται ανάμεσα στα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια της χώρας, έχοντας αποδείξει στην πράξη ότι τα οράματα μπορούν να γίνουν πραγματικότητα.

Κύριο χαρακτηριστικό της εκπαίδευσης που παρέχουν τα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου είναι η ανάπτυξη νέων γνωστικών αντικειμένων, συνήθως διεπιστημονικών, τα οποία ανταποκρίνονται τόσο στις ανάγκες της σύγχρονης ελληνικής και παγκόσμιας κοινωνίας, όσο και στις απαιτήσεις και προσδοκίες των φοιτητών του για σπουδές υψηλής επιστημονικής αξίας, σε συνδυασμό με άριστες προοπτικές επαγγελματικής ανάδειξης.

Εκτός από την παροχή σύγχρονης ποιοτικής εκπαίδευσης, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου επικεντρώνει τις δραστηριότητές του και στην καλλιέργεια και προαγωγή της βασικής και εφαρμοσμένης έρευνας. Η σύνδεση με Ελληνικά και ξένα Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα και Επιχειρήσεις, τα άρτια εξοπλισμένα εργαστήρια, η υψηλή ποιότητα του ερευνητικού και επιστημονικού προσωπικού, έχουν οδηγήσει στα εξαιρετικά αποτελέσματα που το Πανεπιστήμιο Αιγαίου έχει να επιδείξει στον τομέα αυτόν. Επιπλέον, η έρευνα που διεξάγεται στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου συμβάλλει σημαντικά και στην επίλυση προβλημάτων τοπικής κλίμακας, συνδέοντας έτσι τη λειτουργία του Πανεπιστημίου με τις τοπικές κοινωνίες των νησιών που υποδέχονται τις Πανεπιστημιακές μας Μονάδες.

Όμως, το σημαντικότερο, ίσως, χαρακτηριστικό του Πανεπιστημίου Αιγαίου είναι η πολλαπλότητα των ρόλων που καλείται να παίξει σε μια περιοχή ευαίσθητη από πολλές απόψεις, όπως αυτή του Αιγαίου. Πράγματι, πέρα από τον παραδοσιακό ακαδημαϊκό και ερευνητικό ρόλο που κάθε Πανεπιστήμιο εκ φύσεως αναλαμβάνει, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου έχει την υποχρέωση να αναλάβει, και έχει αναλάβει, ένα ρόλο αναπτυξιακό, ένα ρόλο πολιτιστικό και ένα ρόλο εθνικό.

Το όραμά μας είναι να κάνουμε το Πανεπιστήμιο Αιγαίου ένα μεγάλο Πανεπιστήμιο, μεγάλο όχι μόνο σε αριθμούς, αλλά και σε ποιότητα, με διεθνή ακτινοβολία και καταξίωση. Θέλουμε να το γιγαντώσουμε ακαδημαϊκά και ερευνητικά, διατηρώντας όμως παράλληλα και αναπτύσσοντας ακόμα παραπέρα τον εθνικό, αναπτυξιακό και πολιτιστικό ρόλο που παίζει και που πρέπει να συνεχίσει να παίζει. Ίσως έτσι, ποιος ξέρει, μπορεί μια μέρα να μιλάμε πάλι για ένα μεγάλο πολιτισμό που ανθίζει στο Αιγαίο.

Καθηγητής Σωκράτης Κ. Κάτσικας

Πρύτανης