Ημερολόγιο Εκδηλώσεων
Καταχωρήστε Νέα Εκδήλωση
  Προηγούμενες Εκδηλώσεις

Ο Σταθμός Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης ιδρύεται με πρωτοβουλία του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Η προσπάθεια υποστηρίζεται από το Δήμο Μυτιλήνης και  τη Νομαρχία Λέσβου.

Ο Σταθμός απευθύνεται σε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς όλων ανεξαιρέτως  των Γυμνασίων και Λυκείων του Δήμου Μυτιλήνης.

Η δράση του Σταθμού θα έχει πολλαπλασιαστικά οφέλη και για άλλα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου, αφού η αποκτηθείσα εμπειρία, τεχνογνωσία και τα αποτελέσματα των δράσεων του Σταθμού θα διαχυθούν σε όλα τα σχολεία της Περιφέρειας, θα κοινοποιηθούν στο Υπουργείο Παιδείας, καθώς και σε όλους τους αντίστοιχους φορείς που σχετίζονται με τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Ο Σταθμός Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης παρέχει δωρεάν επιστημονική συμβουλευτική σε μαθητές, σε γονείς και στους εκπαιδευτικούς για θέματα που σχετίζονται με την ακαδημαϊκή, συναισθηματική, κοινωνική και οικογενειακή ζωή, τη σεξουαλικότητα, την προσαρμογή, την εργασιακή κουλτούρα και άγχος, την επικοινωνία, τις σχέσεις με συναδέλφους και συμμαθητές, τις εξαρτήσεις και γενικότερα για οτιδήποτε απασχολεί τον μαθητή ή τον εργαζόμενο και παρεμποδίζει την έρρυθμη άσκηση των υποχρεώσεών τους ή την προσωπική τους ανάπτυξη.

Κάθε άτομο που ενδιαφέρεται να χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες του Σταθμού Συμβουλευτικής μπορεί, κατόπιν συνεννοήσεως και προκαθορισμένων ραντεβού, να συζητήσει ατομικά με κάποιο/α από το εξειδικευμένο προσωπικό που στελεχώνει το κέντρο.

Παράλληλα, δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς να επικοινωνούν τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά με τα στελέχη του Σταθμού για ζητήματα που τους αφορούν.

Η επικοινωνία και οι συναντήσεις διέπονται από πολιτική αυστηρής τήρησης του προσωπικού απορρήτου και προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Έναρξη Λειτουργίας

Η έναρξη του σταθμού προσδιορίζεται την Δευτέρα 26 Μαρτίου 2007 στο χώρο του Πολύκεντρου (Καραντώνη 7) τηλ. 2251045333 email: symvouleutikos@koinoniologia.com

Προσωπικό και Ώρες Λειτουργίας Σταθμού

Τα στελέχη του Σταθμού προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε εθελοντική βάση κατά τις ακόλουθες μέρες και ώρες:

Δευτέρα: 17:00-20:00

Τρίτη: 17:00-20:00

Τετάρτη: 17:00-20:00

Πέμπτη: 17:00-20:00

Παρασκευή: 17:00-20:00

Επιστημονικά Υπεύθυνος:  Δρ Παπάνης Ευστράτιος, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Κοινωνιολογίας Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Στελέχη:  Δρ Γιαβρίμης Παναγιώτης, Σχολικός Σύμβουλος, Τσουκαρέλλης Παναγιώτης, (MSc), Κοινωνικός Λειτουργός  Αδαλή Μυρσίνη, Ψυχολόγος,  Ρουμελιώτου Μυρσίνη, (MSc), Κοινωνιολόγος, Σαμιώτη Αικατερίνη, (MSc) ,Ψυχολόγος,  Μώρου Μαρία, (MSc),  Ψυχολόγος, Ψύρρα Παναγιώτα, (MSc),  Ψυχολόγος Πολυχρόνη Αικατερίνη, (MSc), Ψυχολόγος Λουίζου Αγγελική, (MSc),   Κοινωνιολόγος, Μπουζούκα Ελεάνα, (MSc), Ψυχολόγος και  Ζούπη Χριστίνα, (MSc) Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων.

Κορυφή Σελίδας