Ημερολόγιο Εκδηλώσεων
Καταχωρήστε Νέα Εκδήλωση
  Προηγούμενες Εκδηλώσεις

29 Οκτωβρίου 2007

Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Αιγαίου, μετά την επίσημη ενημέρωσή της για τον απεχθή βασανισμό ζώου από νέο άνθρωπο και, κατά τις συγκλίνουσες ενδείξεις, φοιτητή του:

1. Εκφράζει ομοφώνως τον αποτροπιασμό της για το ανηλεές αυτό γεγονός.
  2. Προσκαλεί την Ελληνική Κοινωνία και ιδιαίτερα την Ακαδημαϊκή Κοινότητα σε σοβαρό προβληματισμό για την συνεχή ανάπτυξη Λόγου και Πράξεων βίας, στο εσωτερικό της.
  3. Αναμένει σε άμεσο χρόνο, την οριστική και έννομη ταυτοποίηση του φυσικού προσώπου που διέπραξε το βασανισμό καθώς και την σχετική απόφαση του Τμήματος στο οποίο θα αποδειχθεί ότι ανήκει ο δράστης.
  4. Ο Πρύτανης θα εξετάσει την ανωτέρω εισήγηση στα πλαίσια των θεσμικών προβλέψεων των Άρθρων 66, 67 και 68 – ΝΔ 954/42, όπως αναφέρονται στο Ν. 1268/82.
  5. Η προσπάθεια για την οργάνωση και συστηματική λειτουργία Υποδομών Ψυχολογικής Υποστήριξης και Συμβουλευτικής, συνεχίζεται με συστηματικό τρόπο, με την ελπίδα όπως το άθλιο αυτό περιστατικό πείσει, εκ των υστέρων, για την ανάγκη χρηματοδότησης των σχετικών υποδομών από την Πολιτεία.

Ο Πρύτανης
του Πανεπιστημίου Αιγαίου