Ημερολόγιο Εκδηλώσεων
Καταχωρήστε Νέα Εκδήλωση
  Προηγούμενες Εκδηλώσεις

ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας της Φοιτητικής Καταδυτικής ομάδας “ΤΡΙΤΩΝ”

Η Φοιτητική Καταδυτική Ομάδα “ΤΡΙΤΩΝ” και η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης, τη Δευτέρα 4.2.08 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, έκοψαν την πρωτοχρονιάτικη πίτα τους.

…την εθελοντική δράση των φοιτητών μας χειροκρότησαν οι τοπικές αρχές όπως ο Υφυπουργός Πάνος Καμένος, ο Νομάρχης Λέσβου Παύλος Βογιατζής, εκλεκτοί προσκεκλημένοι στην εκδήλωση όπως η δημοσιογράφος Μάγια Τσόκλη και μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας Μυτιλήνης.

Εκτός από τη συνεργασία της με την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης η Φοιτητική Καταδυτική ομάδα «Τρίτων» ασχολείται με:

• τη γνωριμία με το βυθό

• τη δημιουργική αναψυχή

• την προστασία του βυθού

• την ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας σε θέματα περιβάλλοντος

Τα μέλη της ομάδας συμμετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα όπως: “Ωκεανογραφική περιβαλλοντική προκαταρκτική μελέτη υποθαλάσσιων περιοχών της Λέσβου για ανάπτυξη καταδυτικών πάρκων’ του Τμήματος Επιστημών της Θάλασσας”.

Η φωτογράφηση του βυθού είναι επίσης μια από τις πολύ ενδιαφέρουσες ασχολίες του «Τρίτωνα» ενώ οι καθαρισμοί βυθού που συχνά πραγματοποιούνται δείχνουν το ενδιαφέρον της ομάδας για τα θαλάσσια οικοσυστήματα.

e-mail:dine@aegean.gr

Διεύθυνση Δημοσίων – Διεθνών Σχέσεων & Δημοσιευμάτων ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ