Νέες δράσεις σε Λέσβο και Χίο στο πλαίσιο συνεργασίας του ΥΝΑΝΠ με το Συμβουλευτικό Σταθμό Ψυχολογικής Υποστήριξης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Δελτίο Τύπου
22/06/2016

Υλοποιώντας τη συνεργασία με σκοπό την παροχή εξειδικευμένων γνώσεων σε θέματα διαχείρισης στρες και ψυχολογικής στήριξης προς τα στελέχη του Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ που υπηρετούν στα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου για την καλύτερη διαχείριση του ανθρωπιστικού έργου που προσφέρουν κατά τη διάσωση προσφύγων-μεταναστών, το Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής και το Πανεπιστήμιο Αιγαίου ανακοινώνουν τις επόμενες δράσεις που θα πραγματοποιηθούν στη Μυτιλήνη και στη Χίο.

Ειδικότερα, ο Συμβουλευτικός Σταθμός Πανεπιστημίου Αιγαίου-Τμήμα Μυτιλήνης σε συνεργασία με το Γραφείο Ψυχολόγων του Γενικού Νοσοκομείου Μυτιλήνης «ΒΟΣΤΑΝΕΙΟ» οργανώνουν κύκλο επιμορφωτικών σεμιναρίων στο χώρο του Συμβουλευτικού Σταθμού Πανεπιστημίου Αιγαίου στις 22.6.2016, 29.06.2016 και 06.07.2016, ώρα 17:00-19:00, με τις ακόλουθες θεματικές αντιστοίχως: «Σύνδρομο Επαγγελματικής Εξουθένωσης», «Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες», «Διαχείριση Κρίσεων και Αντιμετώπιση Πένθους».

Για το νησί της Χίου έχει προγραμματισθεί ειδική διάλεξη με θέμα «Σύνδρομο Επαγγελματικής Εξουθένωσης-Μετατραυματική Διαταραχή Άγχους» στις 29.06.2016 και ώρα 19:00-21:00, η οποία θα πραγματοποιηθεί σε αίθουσα του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Υπενθυμίζεται ότι η πρώτη σχετική δράση υλοποιήθηκε στη Ρόδο στις 26.05.2016 με θέμα της πραγματοποιηθείσας διάλεξης «Σύνδρομο Επαγγελματικής Εξουθένωσης – Μετατραυματική Διαταραχή Άγχους και Οξεία Διαταραχή Άγχους».

Τμήμα Επιχειρησιακής Συνεργασίας
Υπηρεσία Ολοκληρωμένης Θαλάσσιας Επιτήρησης