Επι-Μένουμε Αιγαίο.
Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου βασικός παράγοντας για την οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη του Αιγαιοπελαγίτικου χώρου

11 Νοεμβρίου  2016

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου διοργανώνει Ημερίδα στη Μυτιλήνη, με θέμα:
«Επι-Μένουμε Αιγαίο. Το Πανεπιστήμιο  Αιγαίου βασικός παράγοντας για την οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη του Αιγαιοπελαγίτικου χώρου».

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2016, ώρα 17:30-21:00, στην αίθουσα συνεδριάσεων «Ιωάννης Παυλακέλλης» του Επιμελητηρίου Λέσβου (Π. Κουντουριώτη 71, 1ος όροφος).

Στο πλαίσιο της Ημερίδας θα αναπτυχθούν οι ενότητες:

• Ο Αναπτυξιακός Ρόλος του Πανεπιστημίου Αιγαίου στις Περιφέρειες Βορείου και Νοτίου Αιγαίου και η Συνεισφορά του στην Ανάπτυξη των Τοπικών Κοινωνιών.
  • Καινοτομία, Επιχειρηματικότητα και Έξυπνη Εξειδίκευση. Προσέλκυση, Εγκατάσταση και Απασχόληση νέων επιστημόνων στον Αιγαιοπελαγίτικο Χώρο
  • Καλές Πρακτικές: Το έργο «Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου Βασικός Παράγοντας για την Οικονομική και Κοινωνική Ανάπτυξη του Αιγαιοπελαγίτικου χώρου-Πολυνησιωτικότητα».
Θα ακολουθήσει Συζήτηση.

Η Πρυτανική Αρχή