ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

22 Δεκεμβρίου  2016

Την Τρίτη 20 και την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016 μέλη της Πανεπιστημιακής Μονάδας Σάμου παρακολούθησαν εκπαιδευτικό Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από τα μέλη της Ελληνικής Ομάδας  Διάσωσης του  παραρτήματος  Σάμου, σε αίθουσα του κτηρίου της πρώην Εμπορικής Σχολής στο Καρλόβασι. Το σεμινάριο περιλάμβανε θεωρητική προσέγγιση και βιωματική μάθηση.

Τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας που πήραν μέρος είχαν την ευκαιρία να μάθουν τεχνικές απόφραξης της αεροφόρου οδού και Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο.

Η Σχολή Θετικών Επιστημών του Πανεπιστήμιου Αιγαίου ευχαριστεί θερμά τον πρόεδρο και τα μέλη της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης του παραρτήματος  Σάμου, κ.κ. Γιάννη Χαραλάμπους, Ειρήνη Λιόντα και Σταμάτη Λιόντα, για την ενημέρωση και την ουσιαστική επιμόρφωση που προσέφεραν και ευελπιστεί σε διαρκή συνεργασία με τα μέλη της ΕΟΣ.