Aegean_sign.gif (12753 bytes)

mitsos.jpg (5037 bytes)

Τι είναι το Ι.Σ.Σ.Ε.

blue015.gif (327 bytes)

Η λειτουργία του Ινστιτούτου Συνεχιζόμενης Συμπληρωματικής Εκπαίδευσης (Ι.Σ.Σ.Ε.) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, εντάσσεται στο πλαίσιο της ενέργειας 3.4.γ του Ευρωπαϊκού Κοινοτικού Επιχειρησιακού Προγράμματος Εκπαίδευσης και Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΕΠΕΑΕΚ).
Η συγκρότηση, οργάνωση και λειτουργία του ΙΣΣΕ εξυπηρετεί τις σύγχρονες ανάγκες της δια βίου εκπαίδευσης, που αναδεικνύονται στο πλαίσιο των σύγχρονων κατευθύνσεων και προσαρμογών της αγοράς εργασίας, καθώς και της πολιτικής για τη μείωση της ανεργίας. Σ’ αυτή τη φάση λειτουργίας του ΙΣΣΕ θα λειτουργήσουν τέσσερα παράλληλα προγράμματα συμπληρωματικής εκπαίδευσης, στη Χίο, στη Λέσβο και στη Σάμο, με εκπαιδευτικό περιεχόμενο που εστιάζεται σε τέσσερις διαφορετικές θεματικές. Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου του προγράμματος, σχεδιάζεται η οργάνωση ενός δεύτερου αυτοχρηματοδοτούμενου κύκλου, που θα εστιάζεται στις ίδιες ή σε νέες θεματικές. Σ’ αυτό το πλαίσιο, το ΙΣΣΕ επιδιώκει να υλοποιήσει μια σειρά ενεργειών, που επικεντρώνονται στα ακόλουθα πεδία:

WB00882_.GIF (263 bytes)    Την προσφορά εξειδικευμένων εκπαιδευτικών προγραμμάτων, που θα χαρακτηρίζονται από έναν ευέλικτο κύκλο μαθημάτων, προσαρμοσμένων στις σύγχρονες τάσεις της αγοράς εργασίας, καθώς και στις απαιτήσεις και ανάγκες των εκπαιδευομένων.

WB00882_.GIF (263 bytes)    Τη σύνδεση των κύκλων μαθημάτων με δράσεις που υλοποιούνται στο πλαίσιο άλλων εθνικών ή κοινοτικών προγραμμάτων

WB00882_.GIF (263 bytes)    Τη σύνδεση των κύκλων μαθημάτων με την τρέχουσα αγορά εργασίας, μέσο της συστηματικής επικοινωνίας και συνεργασίας με δημόσιες και ιδιωτικές επιχειρήσεις και οργανισμούς.