ΕΚΘΕΣΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΧΑΡΤΩΝ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ

υπό την Αιγίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου

Το Τμήμα Γεωγραφίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου διοργανώνει Έκθεση Σχολικών Χαρτών Γεωγραφίας υπό την Αιγίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου του ΥΠΕΠΘ. Η έκθεση πραγματοποιείται, παράλληλα με τις εργασίες του 9 ου Εθνικού Συνεδρίου Χαρτογραφίας της Χ.Ε.Ε.Ε. ( http ://web .auth .gr /xeee /), με θέμα «Χαρτογραφία Δικτύων-Χαρτογραφία μέσω Δικτύων», στο Κέντρο Αρχιτεκτονικής Μεσογείου (ΚΑΜ) στα Χανιά από τις 2 - 4 Νοεμβρίου 2006.

Οι χάρτες που παρουσιάζονται σχεδιάστηκαν στο Εργαστήριο Χαρτογραφίας και Γεωπληροφορικής του Τμήματος Γεωγραφίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με την επιστημονική συνεργασία και αρωγή μελών ΔΕΠ από τα Τμήματα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών του ΕΜΠ και του ΑΠΘ, τα Παιδαγωγικά Τμήματα του ΑΠΘ, του Παν/μίου Ιωαννίνων και του Δημοκρίτειου Παν/μίου Θράκης, καθώς και του Τμήματος Γεωγραφίας του Χαροκόπειου Παν/μίου.

Ο σχεδιασμός των χαρτών έγινε με τη χρηματοδότηση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στο πλαίσιο του έργου «Συγγραφή διδακτικών βιβλίων και δημιουργία υποστηρικτικού υλικού για το Δημοτικό και το Γυμνάσιο». Σκοπός του έργου ήταν ο σχεδιασμός νέων Σχολικών χαρτών Γεωγραφίας, οι οποίοι να επικουρούν αποτελεσματικά τους καθηγητές και τους δασκάλους στην προσπάθεια μετάδοσης της γεωγραφικής γνώσης, αλλά και τους μαθητές στην κατανόηση γεωγραφικών εννοιών και φαινομένων. Η δημιουργία τους βασίστηκε ταυτόχρονα τόσο στις σύγχρονες χαρτογραφικές απόψεις και θεωρίες όσο και στις σύγχρονες αρχές της διδακτικής της Γεωγραφίας.

Η Έκθεση απευθύνεται κυρίως στα μέλη της Εκπαιδευτικής κοινότητας, καθηγητές, δασκάλους και μαθητές της Α/θμιας και Β/βάθμιας εκπαίδευσης προκειμένου να τους δοθεί η δυνατότητα ενημέρωσης σχετικά με τον βέλτιστο τρόπο αξιοποίησης των χαρτών, που σύντομα θα αποτελέσουν εκπαιδευτικό υλικό, σε Δημοτικό και Γυμνάσιο.

Περισσότερες Πληροφορίες: Πατήστε εδω ή

Νικόλαος Σουλακέλλης, Παν/μιο Αιγαίου, 22510-36412