Δικαιολογητικά στέγασης ακαδημαϊκού έτους 2006-2007

Οι νεοεισαχθέντες φοιτητές που επιθυμούν να αιτηθούν στέγασης πρέπει να καταθέσουν στη Φοιτητική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Αιγαίου τα ακόλουθα δικαιολογητικά :

1.      Αντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος έτους 2006 από τη Δ.Ο.Υ,  ή επικυρωμένο αντίγραφο φορολογικής δήλωσης του 2006

α) των γονέων ή του γονέα που έχει τη γονική μέριμνα σε περίπτωση που οι γονείς είναι διαζευγμένοι, και

β) του ίδιου του φοιτητή (αν υπάρχει, και υποχρεωτικά για φοιτητές άνω των 25 ετών)

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης των γονέων, βεβαίωση από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. και βεβαίωση κατά νόμο αρμόδιας αρχής από την οποία προκύπτει το εισόδημα της οικογένειας κατά το προηγούμενο έτος

Για φοιτητές με γονείς μισθωτούς που απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης, βεβαίωση της υπηρεσίας των γονέων για το ύψος των αποδοχών τους.

2.      Για φοιτητές των οποίων οι γονείς είναι διαζευγμένοι, βεβαίωση δικαστικής αρχής ή σε περίπτωση διάστασης ένορκη βεβαίωση δυο μαρτύρων.

3.      Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

4.      Υπεύθυνη δήλωση για τη μόνιμη κατοικία των γονέων.

5.      Βεβαίωση εγγραφής στο Τμήμα εγγραφής του Πανεπιστημίου Αιγαίου, όπου φαίνεται η ημερομηνία πρώτης εγγραφής και το διανυόμενο έτος σπουδών.

6.      Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας.

7.      Βεβαίωση για αδέλφια που σπουδάζουν σε Ανώτατα ή Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα ή που υπηρετούν τη θητεία τους σε τόπο διαφορετικό από τον τόπο μόνιμης κατοικίας των γονέων τους. (αν υπάρχουν)

8.      Για φοιτητές με ειδικές ανάγκες καθώς και με άλλα σοβαρά προβλήματα υγείας, σχετική βεβαίωση αρμόδιας υγειονομικής επιτροπής.

9.      Για παιδιά πολύτεκνων οικογενειών πιστοποιητικό της Ομοσπονδίας Πολυτέκνων.

10.  Για φοιτητές με γονείς με σοβαρά προβλήματα υγείας, ιατρική γνωμάτευση αρμόδιας υγειονομικής επιτροπής.

Για φοιτητές που δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα θα πρέπει επίσης να καταθέσουν:

Κύπριοι φοιτητές: Πιστοποιητικό απορίας που εκδίδει το Τμήμα Υπηρεσιών Κοινωνικής Ευημερίας της Κυπριακής Δημοκρατίας, ώστε να έχουν το δικαίωμα σίτισης – στέγασης.

Αλλοδαπούς φοιτητές: Φωτοτυπία διαβατηρίου επικυρωμένη και βεβαίωση της αρμόδιας αρχής της χώρας προέλευσης τους για υποτροφία που τους παρέχεται.

Για πληροφορίες αναφορικά με τα θέματα Φοιτητικής Μέριμνας μπορείτε να απευθυνθείτε στα τηλέφωνα:

Μυτιλήνη: 22510-36136-36137

Χίο: 22710-35025