Αρχική | Η εφημερίδα | Στείλε άρθρο | Ενημέρωσε τα στοιχεία σου | Αρχείο | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ με δυο λόγια...

- Γιατί μια εφημερίδα;

Διότι εξακολουθεί να είναι το πιο άμεσο και πιο έγκυρο μέσο ενημέρωσης και επικοινωνίας.

- Ποια η αναγκαιότητά της;

Παρόλο που το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στα 25 χρόνια λειτουργίας του έχει ήδη πετύχει την καταξίωσή του ανάμεσα στα μεγαλύτερα ελληνικά Πανεπιστήμια, εξακολουθούν να υπάρχουν σημαντικά περιθώρια βελτίωσης του προφίλ και της λειτουργίας του. Ένα έλλειμμα που εντοπίζεται, και βρίσκεται σε αντίθεση με τη δικτυακή και διεπιστημονική φιλοσοφία του Πανεπιστημίου μας, είναι η σχετικά περιορισμένη επικοινωνία, συνεργασία και συνέργια των επιμέρους λειτουργικών μερών μας, δηλαδή των Τμημάτων, των υπηρεσιών και του ανθρώπινου δυναμικού (φοιτητές, απόφοιτοι, διδάσκοντες, διοικητικοί υπάλληλοι κ.ά.) καθώς και με τις τοπικές κοινωνίες. Συχνά, επίσης, διαπιστώνεται ότι ενώ υλοποιούνται μια σειρά υψηλού επιπέδου δραστηριότητες και επιτεύγματα, δεν βρίσκουν τις κατάλληλες διαύλους προβολής και διασύνδεσης. Αυτά τα κενά έρχεται να καλύψει πρωτίστως η εφημερίδα μας.

- Ποιοι είναι, επομένως, οι βασικοί στόχοι;

Οι βασικοί στόχοι της εφημερίδας μπορούν να συνοψιστούν σε 4 άξονες:

• Βελτίωση της εσωτερικής συνοχής του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

• Επανασύνδεση με τους ανθρώπους του Πανεπιστημίου που βρίσκονται πλέον μακριά, κατά κύριο λόγο τους πτυχιούχους, αλλά και όσους συνεργάζονται μαζί μας. Με άλλα λόγια, συγκρότηση της ευρύτερης κοινότητας του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

• Προβολή του Πανεπιστημίου, με την έννοια της ανάδειξης του σημαντικού ερευνητικού, εκπαιδευτικού και κοινωνικού έργου που προσφέρει.

• Δημιουργία ενός βήματος για την ανάπτυξη γόνιμου διαλόγου σχετικά με το ρόλο του περιφερειακού Πανεπιστημίου αλλά και τις εξελίξεις στο χώρο της Ελληνικής Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

- Ποια είναι η συχνότητα έκδοσης της εφημερίδας και πώς θα τη λαμβάνω;

Η εφημερίδα είναι μηνιαία και διανέμεται δωρεάν. Για να τη λαμβάνετε θα πρέπει είτε να συμπληρώσετε τη φόρμα ενημέρωσης των στοιχείων σας (αν είστε απόφοιτοι του Πανεπιστημίου Αιγαίου) ή να στείλετε e-mail με τα στοιχεία σας στη διεύθυνση newspaper@aegean.gr.

- Ποιος γράφει / αρθρογραφεί;

«Δημοσιογράφος» ή «αρθρογράφος» της εφημερίδας είναι εν δυνάμει οποιοσδήποτε συνδέεται με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Αν έχετε λοιπόν ένα ενδιαφέρον θέμα που εντάσσεται στη θεματολογία της εφημερίδας και μπορείτε να το παρουσιάσετε με τρόπο ελκυστικό, δεν έχετε παρά να συμπληρώσετε την αντίστοιχη φόρμα.

Πανεπιστήμιο Αιγαίου - Εφημερίδα ΑΙΓΑΙΟ.edu - Λόφος Πανεπιστημίου, Κτίριο Διοίκησης, 81100 Μυτιλήνη
Email: newspaper@aegean.gr